.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Rumble draws 1,634 runners

-A A +A
By Mickey Patterson

GOSHEN – It was hot and crowded at the fifth annual Rumble in the Jungle Run hosted by North Oldham High School Saturday.

With humidity levels up, the runners battled big fields and the heat in a race that has emerged as one of the area’s most competitive in recent years.

“It’s become one of the best early season meets around,” NOHS coach Drew Lamaster said. “We had the top six teams in and there were 10 or 12 ranked teams and runners in every class out there.”

Butler pulled a mild upset to edge St. X for the boys’ team title while Assumption took the girls’ title.

Individually, Shelby County’s Stacey Eden took the boys’ title and defending state champion Emma Brink of Sacred Heart won the girls’ title.

For the local teams, Oldham County was the highest placer among the girls with 346 points led by Claire Grogan in 31st place.

OCHS also led the local teams in the boys’ race with Joe Mallek taking 10th. South Oldham’s Jacob Law, ranked No. 1 in 2A, ran sixth. North Oldham went without top runner Colin Grandon, but saw sophomore Taylor Sanders make an impressive varsity debut with a 12th place finish.

“Taylor ran a great race,” Lamaster said. “He was right there with Joe Mallek of Oldham who is one of the best around.”

Rumble in the Jungle girls’ team scores – Assumption 66, Eastern 104, Manual 133, St. Henry 161, Sacred Heart 184, Dunbar 195, Presentation 197, Darby 241, Lloyd 274, Meade County 292, Shelby County 296, SOHS 323, Mercy 323, Spencer County 344, OCHS 346, Lexington Christian 380, Scott County 414, Green County 414, CAL 442, KCD 498, Henry County 575, Franklin County 608, Pendleton County 618, Ft. Knox 640, Anderson County 687, Lloyd B 812, Eminence 849.

Girls’ results

OCHS

31 - Grogan, Claire - 21:20.36

43 - Grogan, Margaret - 22:02.43

86 - Larsen, Teresa - 23:15.31

93 - Willingham, Danielle - 23:23.65

116 - Simpson, Kelsi - 24:06.76

SOHS

40 - Murner, Jessie - 21:54.06

50 - Nieto, Morgan - 22:14.60

52 - Orrender, Kami - 22:17.55

98 - Taylor, Katie - 23:35.54

102 - Gamsky, Lissa - 23:46.78

105 - Cavanah, Allison - 23:50.82

NOHS

68 - Overcash, Erin - 22:44.05

87 - Wattley, Kasey - 23:18.22

122 - Bland, Laura - 24:14.29

159 - Stamper, Erin - 25:52

Rumble in the Jungle boys’ team results – Butler 78, St. X 80, Dunbar 95, Manual 157, Shelby County 172, Meade County 224, OCHS 226, CAL 248, SOHS 260, NOHS 293, Eastern 299, Pendleton County 325, Lexington Christian 348, Scott County 377, Central 406, Western Hills 448, Green County 454, Franklin County 472, Anderson County 507, Southern 520, Fort Knox 581, Henry County 644, Lloyd 647, KCD 666, Seneca 716.

Boys’ results

SOHS

6 - Law, Jacob - 16:46.04

43 - Pfeifer, Austin - 18:16.01

56 - Law, Jeff - 18:37.71

86 - Berry, Jason - 19:13.25

117 - Catalano, Thomas - 19:57.51

130 - Chappell, Caleb - 20:22.45

132 - Wiedmer, Kyle - 20:26.36

OCHS

10 - Mallek, Joe - 17:12.15

38 - Lawson, Matthew - 18:13.37

40 - Weishaar, Luke - 18:14.21

78 - Barry, Kyle - 19:03.79

96 - Talton, Zach - 19:25.05

98 - Fairfield, Matthew - 19:25.70

113 - Ingram, Tyler - 19:49.86

NOHS

12 - Sanders, Taylor - 17:14.02

36 - Roenigk, Justin - 18:12.82

43 - Pfeifer, Austin - 18:16.01

44 - O’Nan, Sean - 18:18.64

51 - Yates, Nathan - 18:27.78

76 - Beno, Andrew - 19:02.82

Girls’ elementary team results – Harmony 42, Goshen 114, Hite 122, Camden Station 149, Sayers 151, Locust Grove 167, Kenwood Station 172, Liberty 217, Crestwood 217, Bullitt East 224, Chance 277, Scott County 323, Walden 347, Centerfield 405.

Harmony

8 - Edmundson, Erin - 8:48.62

12 - Ose, Jaclyn - 9:01.72

13 - Mosier, Hannah - 9:02.59

14 - Wiley, Heather - 9:04.50

35 - Dieterle, Grace - 9:35.86

38 - Hammons, Brooke - 9:42.51

42 - Maslowski, Alayna - 9:46.94

52 - Hare, Rebekah - 10:01.39

61 - Roberts, Caitlyn - 10:10.48

75 - Gheytanchi, Isabel - 10:26.42

83 - Scherer, Rachel - 10:40.99

Goshen

9 - Grendi, Nicole - 8:53.94

37 - Schoenbachler, Madison - 9:40.11

39 - McWilliams, Shelby - 9:42.79

3 - Teasdale, Hannah - 9:47.42

50 - Fryman, Avery - 9:57.17

68 - Wright, Maya - 10:16.99

70 - Trim, Hannah - 10:22.09

116 - Adrian, Annelise - 11:33.51

116 - Adrian, Annelise - 11:33.51

Liberty

20 - Casey Vandenbark - 9:12.12

46 - Rachel Bennett - 9:50

73 - Heather Fenley - 10:25.10

94 - Sarah Thornton - 11:14

98 - Sophie Richter - 11:05

120 - Claire Ansman - 11:38.66

123 - Serena Ringer - 11:41.98

Boys’ elementary team results – Hite 64, Goshen 76, Chance 111, Harmony 131, Sayers 148, Locust Grove 158, Kenwood Station 175, Scott County 220, Camden Station 252, Crestwood 268, Centerfield 302, Liberty 308, Maryville 320, Highlands Latin 352.

Goshen

1 - Fryman, Trenton - 7:23.29

2 - Otter, Logan - 7:39.12

24 - Wilhelmi, Brandt - 8:45.71

28 - Warren, Will - 8:46.77

29 - Gillette, Will - 8:48.67

34 - Kay-Anthony, Aaron - 8:54.46

36 - Hofmans, Cody - 8:55.20

52 - Walker, Pierce - 9:10.10

68 - Logsdon, Blaine - 9:25.22

70 - Adrian, Evan - 9:25.88

73 - Gillette, Zeke - 9:28.14

74 - Grady, Evan - 9:29.29

75 - Seibert, Carter - 9:30.66

82 - Lenhart, Mason - 9:36.20

129 - Campbell, Samuel - 10:25.71

138 - Bailey, Drew - 10:35.57

139 - Otter, Spencer - 10:36.79

144 - Campbell, Carter - 10:40.78

153 - Seibert, Jack - 10:48.97

161 - Sadlo, Henry - 10:53.28

Liberty

33 - Sam Reimer - 8:53.72

53 - Griffin Snyder - 9:10.83

106 - Brock Jerry - 9:55.11

107 - John Clore - 9:55.74

118 - Andrew Adams - 10:08.85

123 - Evan McMillan - 10:13.04

148 - Douglas Ringer - 10:45.22

149 - Ben Morley - 10:46.15

Harmony

18 - McClarty, Alex - 8:38.54

19 - Cooper, Quinten - 8:40.02

23 - Beard, Mason - 8:44.47

32 - Yates, Dylan - 8:52.63

55 - Zamudio, Korbin - 9:15.10

58 - McDearman, Chris - 9:17.02

90 - Ausley, Michael - 9:44.97

97 - White, Addison - 9:50.18

98 - Smith, Lucas - 9:50.66

113 - Smith, Jacob - 10:02.56

120 - Hare, William - 10:10.35

121 - Smith, Jack - 10:11.20

E-mail us about this story at:

sports@oldhamera.com